EKOVAT NEDİR ? 

Ekovat kelimesi ülkemizde pek yaygın olmamakla birlikte soğutma sektöründe buzhane, klima gibi soğutucularda kullanılan Soğutma motorlarının geneline verilmiş bir tabirdir. Ekovat kelimesi denilince akla gelecek şey klima yada diğer buzhane gibi soğutucuların motorlarıdır. ( soğutucu kompresör, hermetik yada yarı hermetik soğutucu kompresör ) gibi isimlerle de tabir edilebilir. Soğutma yada ısıtma işinin yapılabilmesi için Kondansör, kompresör, evaporatör, genleşme valfi vb. malzemelere ihtiyaç vardır. Soğutma motorunun bu sistemdeki görevi basınç borusundan gazı sıkıştırıp sisteme göndermek ve emiş borusundan sistemden çektiği gazı tekrar basınç borusundan bakır borular aracılığıyla Kondansör, kompresör, evaporatör, genleşme valfi elemanları arasında soğutucu gazın devir daim yapmasını sağlamaktır.

 

 

 

 

 

 

Aşağıdaki resimde ( Soğutucu motoru kompresör ) diye gösterilen cihaz ( ekovat ) diyede tabir edilmektedir.

 

EKOBUZ FİRMAMIZDA HER ÇEŞİT (EKOVAT) YANİ SOĞUTMA MOTORLARININ HER ÇEŞİDİNİ BULABİLİRSİNİZ.  BÜTÜN SOĞUTMA MOTORLARIMIZ DİĞER ADIYLA EKOVATLARIMIZ 2.EL OLUP ORJİNAL ÇIKMADIR.

2.EL SOĞUTMA MOTORU (EKOVAT ) ÇEŞİTLERİMİZ  1 HP DEN 10 HP (BEYGİR) MEVCUTTUR.

ÇIKMA EKOVAT FİYATLARI İÇİN İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ

EKOVAT, (SOĞUTMA MOTORU) SOĞUTMAYI NASIL GERÇEKLEŞTİRİR ?

2.el Ekovat, diğer adıyla Soğutma motoru ( kompresörden ) yüksek basınçlı sıcak olarak çıkan gazı bakır borular aracılığıyla kondensere hareket eder. Bir soğutma sisteminin dış ünitesi , kondasörün her tarafında metal kanatçıklara sahiptir. Bu kanatçıklar bir araçtaki radyatör gibi çalışır ve ısının daha hızlı dağılmasına yardımcı olur. Akışkan gaz kondenserden ayrıldığında çok daha soğuktur. Ayrıca yüksek basınç nedeniyle gazdan sıvıya dönüşür. Akışkan, küçücük, dar bir delikten evaporatöre girer ve sıvı bu geçidin diğer tarafına ulaştığında basıncı düşer. Bu olduğunda, sıvı gaza buharlaşmaya başlar. Bu gerçekleşirken, ısı çevreleyen havadan çekilir. Bu ısı, sıvının moleküllerini bir gaza ayırmak için gereklidir. Evaporatör üzerindeki metal kanatçıklar ayrıca çevredeki hava ile termal enerji alışverişine yardımcı olur. Soğutucu akışkan evaporatörden ayrıldığında, bir kez daha düşük basınçlı, soğutulmuş bir gazdır. Kompresöre geri döndüğünde süreç baştan başlar. Evaporatöre bağlı bir fan vardır ve havayı dolabın yada soğuk odanın içinde ve evaporatörün kanatları arasında dolaştırır. Havalandırma yoluyla kanallara hava emer. Bu hava, evaporatördeki gazı soğutmak için kullanılır ve havadaki ısı alındıkça soğutulur. Kanallar daha sonra havayı dolabın yada soğuk hava deposunun içine geri üfler. Bu işlem dolabın yada soğuk hava deposunun iç havası istenilen soğukluğa ulaşana kadar devam eder. Termostat, iç sıcaklığın istenilen seviyede olduğunu algıladığında sistemi kapatır. Dolabın içi yada Oda tekrar ısındığında, termostat, tercih edilen ortam sıcaklığına tekrar ulaşılana kadar sistemi tekrar çalıştırır. Her soğutma sisteminde kompresörün içinde bulunduğu bir dış ünite birde iç ünite bulunmalıdır. Soğutma motoru, soğutma sistemin sadece bir parçasıdır. Tek başına soğutmayı gerçekleştiremez. 

Aşağıdaki izleyeceğiniz videolar soğutma çalışma prensibini görsel olarak anlatmaktadır. Hemen hemen diğer endüstriyel soğutma sistemleri bu videodakine benzer sistemlerdir.

EKOVAT SOĞUTUCU MOTORU ÇEŞİTLERİ

1. Pistonlu Tip  Kompresör (Soğutma motoru ekovat)

Pistonlu kompresör (ekovat), bir motordan veya motordan güç kullanan hava silindiri içindeki bir ufukta ileri geri hareketin hareket ettiği yerde pistonlu sıkıştırma için bir Krank Mili temeli kullanır. İleri geri hareket aşağı doğru hareket ettiğinde, emme valfi aracılığıyla gaz soğutucuyu emer. Bundan sonra, silindirde soğutucu akışkan bulunur. Silindir yukarı doğru hareket ettiğinde yüksek basınç oluşturur ve valfi açar, dolayısıyla soğutucu akışkan bir sonraki prosese geçer.

2. Döner Tip Kompresör (ekovat)

Döner kompresör, (ekovat) pistonlu kompresöre benzer. Soğutucuyu prosesine sıkıştırmak için rulmanlar kullanır  . Düşük titreşimli ve sessiz olduğu için genellikle küçük klimalarda kullanılır. 2 tip döner kompresör vardır. Scroll ve rotary tip döner komresörlerdir.

yine aşagıda gösterilen klima motorları pek yaygın olmamakla birlikte ülkemizde ekovat diye tabir edilebilmektedir.

Ekovat Soğutucu motoru seçerken nelere dikkat edilmelidir ?

Soğutucu motorları;  beygir (Hp), kalori, eksi artı, ve gazlara göre farklılık göstermektedirler. 

Ekovat Beygir, kalori seçimi

Dış ünite ve iç üniteden oluşan soğutma sistemi 2 beygirlik bir motora göre üretilmesse yerine 2 hp den başka kompresör takılmaz. Soğutma sisteminde motoru arıza yapan müşterilerimiz genelde sistemdeki motordan büyük beygire sahip motor istiyor. Bu sayede daha hızlı ve yüksek soğutma elde edileceği düşünülmekte ve hataya düşülmektedir. 2 hp lik sisteme 4 hp motor takıldığında motor kuvvetli üfleme yapacağı için sistemin borularının 2 hplik ve küçük olmasından dolayı  kendi kuvvetindeki üflemeyi yapamayacak ve zorlanacaktır. Bu durumda ısınmaya, amper çekmeye ve termik açarak duracaktır. Tersi bir durumda 2 hplik sisteme 1 hp motor takıldığında yine motor 2 hp lik sistemi soğutmak için hiç durmadan çalışacaktır. Bu bakımdan birebir sisteme gerekli olan güçteki motor takılmalıdır. Daha hızlı ve kuvvetli soğutma isteniyorsa sistem tamamen büyütülmelidir. Bunun için ilk yapmanız gereken bir soğutmacı teknik servisinden bilgi almaktır.

Artı eksi seçimi

Bir soğutma motoru (ekovat) eksi sisteme göre üretilmişse içerisindeki basınç borusu da ince üretilmiştir. -30 soğutma istenen buzhaneye göre üretilmiş bir motor +5 soğutma istenen soğuk hava deposuna takıldığında eksi motorun hararet yapma durumu vardır. Bu durumda +5 soğutma istenen bir sisteme +5 özelliğinde üretilmiş soğutma motoru takılmalıdır.

Ekovat Gaz seçimi 

R22 gaz basılması gereken sisteme R410 basılması durumunda R410 gazın basıncı R22 fazladır. Bu bakımdan motorunuz hangi gaza göre üretilmişse o gaz verilmelidir.

Soğutucu motor montajı nasıl yapılır ?

Soğutma kompresör montajı tamamen teknik servisin yapabileceği bir uygulamadır. Kompresör değiştirmek için bakır borular oksijenle ısıtılıp sökülmelidir. R600 gazlı soğutma dolabının motorundaki gaz patlayıcı özelliğe sahiptir.  Kesinlikle servis dışı kişilerin yapabileceği bir uygulama değildir.