Soğuk oda motoru (2.el) /p>

Soğuk oda motoru (2.el) TP912

Soğuk oda motoru

Soğuk oda öncelikle kısa ömürlü ve normal şartlarda bozulma ihtimali yüksek olan gıda maddelerinin depolandığı tesislerdir. Bunlar arasında meyve, sebze, balık, et vb. yer alabilir. Bu gıda maddeleri, bireysel ürünler için gereken optimum sıcaklık (öncelikle düşük) ve nemli ortamda saklanır. Hemen hemen tüm soğuk oda , bu özelliklerin depolanan şeye göre önceden yapılandırılacağı şekilde tasarlanmıştır. Bazı soğuk odalar motora bu özelliklerin ayarlanabileceği şekilde yapılmaktadır.

2.el Soğuk oda kompresör seçimi

Soğuk oda tesisi, depolanan her öğenin özelliklerine göre yeterli sıcaklık ve ortamın korunmasına yardımcı olan bir soğutma sistemi üzerinde çalışır. Bunlar bir soğuk oda ana bileşenleridir:

 • Kompresör – Soğuk odayı çalıştıran ana bileşendir. Çalışmak için enerjiye ihtiyaç duyan tek cihazdır. Kompresör soğuk odadaki gücün neredeyse tamamını tüketir. Evaporatörden çıkan soğutucu akışkan buharının sıcaklığını ve basıncını yükseltmek için kullanılır. Basınç arttıkça kaynama noktası artar ve kompresör, soğutucuyu (örneğin amonyak) yoğunlaştırıcının sıcaklığında yoğunlaştırabilir.
 • Kondenser – Soğutucu akışkandan ve dolaşan sudan ısının uzaklaştırılması gerekir. Kondenserin motora yüksek sıcaklık ve basınçta gazdan sıvıya faz değişimini gerçekleştirir. Kondenser bir ısı emici görevi görür ve ısı değişim verimliliği, soğuk oda tesisinin verimliliğini belirler.
 • Alıcı – Yüksek basınçlı sıvı yoğuşması burada depolanır. Soğutucu akışkanın kondenserden faz değişiminden sonra geldiği yer burasıdır. Sıvı soğutucu akışkan, alıcı bileşene ulaştıktan sonra genleşme valfine giderek sıcaklık ve basıncı düşürür.
 • Genleşme Valfi – Bir kısma cihazı kullanarak soğutucu akışkanın sıcaklığını ve basıncını azaltır. Kısma işlemi sürtünme yoluyla gerçekleşir ve soğutucu akışkanın sıcaklığı ve basıncında bir değişiklik olur. Basıncı Alıcıdaki basınçtan Evaporatördeki basınca göre değişir.
 • Evaporatör – Depolanan öğelerin sıcaklığını azaltan döngüsel işlem burada gerçekleşir. Isıyı, soğutulması gereken saklama motora  bölmesinden veya atmosferden alır. Bu ısı daha sonra sıvı soğutucuyu buharlaştırmak için kullanılır. Bu sayede gıda maddeleri soğutulur ve muhafaza edilir.
 • Üfleyiciler – Soğutulan hava, konveksiyon işlemi yoluyla odaya yayılır, böylece odanın istenen sıcaklığı elde edilir.

Kısaca kompresör tarafından sıcaklığı ve basıncı artırılarak soğutucu akışkanın kaynama noktası düşürülür. Soğutucu akışkan, yoğunlaştırıcı tarafından gaz halinden sıvı hale dönüştürüldüğü için ısı uzaklaştırılır. Şimdi soğutucu, depolama için rezervuara aktarılır. Ayrıca soğutucu akışkan, sıvı haldeki sıcaklığı ve basıncı azaltmak için bir genleşme valfine taşınır. Son adım, çevreden gelen motora  ısının soğutucu akışkanı tekrar gaz haline dönüştürmek için kullanıldığı ve böylece soğutma etkisine neden olduğu Evaporatörde gerçekleşir. Üfleyici bu soğuk havayı sirküle eder.

2.el Soğuk oda Kullanım Alanları

Soğuk depolama, esas olarak belirli düşük sıcaklıktaki ortamlara ihtiyaç duyan öğelerin depolanması anlamına gelir. Soğuk odaların bu şekilde yalnızca gıda maddelerini depolayabileceğine dair bir yanılgı var. Ancak soğuk odalarda aşağıdaki eşyalar saklanabilir:

 1. Gıda Maddeleri – Birçok endüstri, gıda maddelerini korumak için soğuk depolama hizmetlerini kullanır. Restoranlar, yiyecek satış yerleri, süpermarketler ve bakkallar bu sektörlerden birkaçıdır. Bu endüstriler, depolanan ürünün türüne ve müşterilerin ihtiyaçlarına bağlı olarak ev tipi buzdolaplarına, tam soğuk 2.el odalara veya şok donduruculara ihtiyaç duyabilir. Çok sayıda gıda maddesinin uzun süre saklanması için şok donduruculara ihtiyaç vardır.
 2. Mumlar – Sıcak ve nemli iklimlerde mum benzeri maddelerden yapılmış mumlar ve benzeri eşyalar soğuk bir alanda saklanmalıdır. Erime bu maddeleri mahvedecek ve mum yapımı endüstrilerinde mali kayıplara neden olacak, bu da soğuk oda olan ihtiyacı artıracaktır.
 3. Filmler ve Sanat Eserleri – Film yapımcıları, kamera filmlerini soğuk  2.el sıcaklıklarda saklayarak bozulmalarını önleyebilirler. Filmlerin  motora daha uzun süre saklanması gerektiğinde herkes olmasa da pek çok kişi hala bu yöntemi kullanıyor. Boya tuvalden soyulmaya başlayabileceğinden, eski sanat eserlerinin depolanma alanlarında kontrollü sıcaklığa özellikle ihtiyacı vardır.
 4. Bitkiler – Soğuk sıcaklıklar bitkileri, özellikle de dekoratif bitkileri sağlıklı tutar. Çiçekçiler ve süs çiçeği firmaları özellikle sapları kesilmiş çiçeklerin saklanması için bu tesislere ihtiyaç duymaktadır.
 5. Kozmetik – Rujlar, Maskaralar, Tırnak boyaları vb. yüksek sıcaklıklarda erime nedeniyle bozulabilir. Bu nedenle firmaların uzun süreli depolama yaparken depo sıcaklığının optimum düzeyde olması gerekmektedir.
 6. İlaç – İlaçla uğraşan ilaç firmaları, şurup, enjeksiyon vb. depolamak ve 2.el bunları kompresör denatürasyondan korumak için soğuk oda sıklıkla kullanır. Soğuk sıcaklık, kirlenme nedeniyle bozulmalarını önler.
 7. Tekstil – Kürk, deri veya yün gibi organik kumaş malzemeleriyle uğraşan tekstil firmaları, depolarında her zaman soğuk oda ihtiyaç duyar. Bunun nedeni bu malzemelerin yüksek sıcaklıklarda çürüyebilmesidir. Onları kullanılamaz hale getirecek. Kuru temizlemeciler ayrıca soğuk oda n da yararlanır.

Soğuk Depo Sistemleri ekovatı

 1. Soğutmalı konteynerler – Birincil ve verimli soğuk depolama tesisi türüdür. Optimum sıcaklıkta depolamaya ekovat ihtiyaç duyan az sayıda ürün için motorların kullanılabilirler. Üstelik işçiler bunları kolaylıkla bir yerden başka bir yere taşıyabilirler.
 2. Şok Dondurucular ve Soğutucular – Bunlar, ürünlerin müşteriye ulaştığında soğutulmasını gerektiren büyük depolama gereksinimlerini karşılar. Üst düzey restoranlar ve benzeri şirketler bunları kullanıyor.
 3. Soğuk odalar – Bunlar, çok daha büyük olmaları ve tüm odalar şeklinde olmaları dışında, ihtiyaca göre hem soğutucu hem de şok dondurucular olabilir.
 4. Farmasötik sınıf soğuk oda kompresör– Bunlar, soğuk depolama teknolojilerinin yerleşik olduğu depolardır. Hastanelerde ve tıbbi tesislerde, özellikle kanın, bazı aşıların ve kompresör biyofarmasötiklerin depolanması için kullanılırlar.
 5. Fabrikaya bağlı soğuk oda kompresör – Üreticiler soğuk odaları fabrikalarında 2.el tutmak ekovat istediklerinde bu tür tesisler inşa edilir. Konveyör bantlar ara malların veya bitmiş ürünlerin soğuk oda depolarına gönderilmesinde kullanılır. Bu, onu yerinde bir hizmet haline getirir.
 6. Özel soğuk oda ekovatı– Özel soğuk depolama ihtiyaçları olan ve özelleştirilmiş soğuk odalara ihtiyaç duyan şirketleri içerir. Soğuk odaların motorların  tamamını inşa etmek yerine, 3PL lojistik hizmetleri veya depolama çözümü şirketleri tarafından kişisel olarak bir tane yapılabilir.

Soğuk Depo Sistemlerinin Faydaları

 1. Çoklu varyasyonlar kompresör
  Çoğu soğuk depolama ünitesi sıcaklığı ayarlanabilir modlara sahiptir ve aynı zamanda oda geçirmezdir. Bu da içerideki malzemeyi ortamda oluşabilecek aşırı sıcaklık değişikliklerinden korur. Ayrıca nem içeriği, çevreyi gerektiği gibi kurutmak için bir nem giderici kullanılarak da düzenlenebilir. Bir soğuk depolama ünitesi, soğuk odadan şok 2.el dondurucuya kadar bunlardan herhangi birine dönüştürülebilir.
 2. Tüm özellikler özelleştirilebilir kompresör
  Her soğuk oda, belirli bir boyuta ve özellik spesifikasyonuna göre inşa edilebilir. Soğuk odanın kompresör şekli bile özelleştirilebilir. Neyin depolanacağına bağlı olarak doğru soğutma sistemi seçilebilir. Çoğu zaman tüm ürünler için donma sıcaklığı gerekli değildir. Böyle bir durumda soğuk oda, eşyalarınızı soğuk ve kuru tutabilir. Artık mobil soğuk odalar da mevcut.
 3. Ekstra depolama görevi görür
  Genel olarak eşyaları depolamak için alan bulunmadığında, soğuk odaların kendileri kullanılabilir. Neredeyse tüm gıda motorların maddelerini güvende tutarlar ve nemle birlikte sıcaklıkları da ayarlanabilir. Özellikle nemden uzak tutulması gereken eşyalar muson geldiğinde burada saklanabilir. Bu sayede ekstra siparişler geldiğinde yer eksikliği telafi edilebilmektedir.
 4. Elektrik kesintilerinde yedekleme ekovat amaçlı kullanılabilir
  Elektrik kesintilerinde soğutucu ve buzdolaplarında saklanan eşyalar soğuk oda taşınabilir. Bu, bu ekovat eşyaların bozulmasını önleyecektir. Soğuk oda optimum sıcaklık ihtiyacını karşılayacaktır. oda geçirmez yapısı, serin ortamın daha uzun süre korunmasına yardımcı olur. Bu, gıda maddelerinin güvenli bir şekilde saklanmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca böyle bir durum ortaya çıktığında boş tutulacak tel raflar da eklenebilmektedir.
 5. Atıkların azaltılması para tasarrufu sağlar
  Soğuk oda gıda maddelerini uzun süre muhafaza ettiğinden israfın azaltılmasına yardımcı olur. Böylece motorları kullanılmayan eşyaların bozulup çöpe atılması yerine, daha uzun süre saklanabilmesi sağlanıyor. Birçok restoran, yiyecekleri dondurularak hazırladıktan sonra muhafaza eder; böyle bir tesis soğuk odalar aracılığıyla sağlanır. Bunlar arz sıkıntısı olduğunda kullanılır. Bu avantaj aynı zamanda şirketin şımarık olanların yerine ekstra ürün satın almak için harcayabileceği paradan da tasarruf edilmesine yardımcı olur.

Soğuk oda ile ilgili sorunlar ekovat

 1. Ekipman ve operatör üzerinde olumsuz etki
  Çoğu soğuk odanın, içine yerleştirilen ekipmanlar üzerinde olumsuz etkileri vardır. Örneğin motoru  bir ürün paletlenmek ekovat üzere soğuk odadan çıkarıldığı anda nem kazanacaktır. Bu, ürünü bozacak ve dolayısıyla israfa neden olacaktır. Ayrıca soğuk odaları işleten kişi sıklıkla eklemlerine, kemiklerine ve genel sağlığına zarar veren yapay soğuk sıcaklıklara maruz kalır. Ayrıca, soğuk depolama ünitesindeki pille çalışan parçalar son derece düşük güç verimliliğine sahiptir ve oda sıcaklığına göre neredeyse %50 oranında azalır. Bu sorunların üstesinden gelmek için soğuk oda içerisinde  2.el paletleme yapılabilir, soğuk oda çalışanlarına izolasyon kitleri sağlanabilir. Akülerin üzerine aşırı sıcaklık değişimlerine karşı dayanıklı olmalarını sağlayacak contalar yerleştirilmelidir.
 2. Her ürünün farklı gereksinimleri vardır.
  Birden fazla ürünün soğuk depolamaya ihtiyacı vardır; ancak her birinin motoru depolama için aynı sıcaklığa ihtiyacı olmayabilir. Nem ekovat gereksinimleri de her ürün türü için farklılık gösterecektir. Tek bir sıcaklık ayarının yalnızca birkaç şey için faydalı olacağından bu durum bir sorun yaratır. Örneğin sebzelerin 13°C’de, etlerin -2°C’de, süt ürünlerinin 1°C’de ve dondurmaların -23°C’de saklanması gerekir. Böylece tüm öğelerin dondurulmasına gerek kalmaz. Ayrıca soğuk odadan taşıma gereksinimleri bile her ürün için farklılık gösterebilir. 3PL lojistik hizmetleri, bu tür olanaklara sahip oldukları için farklı türdeki malları depolamak için kullanılabilir.
 3. Enerji açısından verimsiz olabilirler
  Birçok çalışma, soğuk oda genellikle enerji açısından verimsiz olduğunu kanıtlamıştır. Bu, yalıtımdaki en ufak bir hatadan bile kaynaklanmaktadır. Kapıların yüksek kalitede olması kompresör gerekir, aksi takdirde soğuk odanın tamamı etkisiz hale gelebilir. Bu, dış çevreye minimum düzeyde maruz kalmanın gerektiği anlamına gelir. Ancak bu gereksinimler karşılanırsa soğuk oda iyi çalışabilir. Bu nedenle, iyi inşa edilmiş duvarlar ve tercihen kabarık panellerden yapılmış kapılar, soğuk odanın enerji verimli olmasına yardımcı olacaktır.

2.EL ENDÜSTRİYEL & SOĞUK ODA SOĞUTMA MOTORU
Düşük GWP’li soğutucu akışkanlarla tutarlı soğuk depolama, gıda güvenliği ve 2.el aşı dağıtımı açısından kritik öneme sahiptir

Küresel salgının bir sonucu olarak tedarik zincirinde yaşanan motoru değişimler, soğutmalı depolara olan ihtiyacı da değiştirdi. Aynı zamanda, endüstriyel soğutma sistemlerinde sıklıkla kullanılan geleneksel HFC soğutucu akışkanlarının çevresel kaygıları küresel bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Düşük ve azaltılmış GWP’li Honeywell Solstice ® ​​soğutucuları , küresel talebin arttığı bir dönemde çevreye duyarlı soğuk oda operatörlerinin gerekliliklere uyum sağlamasına yardımcı olur.

Genetron Performax ® LT (R-407F), anında yenileme gerektiren soğuk oda soğutma sistemlerinde R-22’nin neredeyse anında yerine geçecek bir üründür. Soğutmalı oda sahipleri, Honeywell soğutucu akışkanlarıyla hiçbir mekanik değişiklik gerektirmeden işletme ve enerji maliyetlerinden tasarruf sağlayabilirler.
Her ürünün kendine ait nem ve sıcaklık değeri vardır. Ambalajlarda saklanacak ürünler için ambalaj malzemelerinin ekovat de ısı yükü hesabına dahil edilmesi gerekmektedir.
2- İstifleme Yöntemi: Ürünü soğuk oda yerleştirirken:

Evaporatörden gelen soğutulmuş havanın akışı kesilmemeli motoru ve depo geneline homojen bir şekilde yayılmalıdır. Bu 2.el sayede depo içerisinde farklı noktalarda bulunan ürünler için homojen soğutma sağlanmakta ve ürün kalitesi korunmaktadır.
3- Evaporatör:

Soğuk oda evaporatör sayısı ve üzerinden geçen hava miktarı, deponun kalitesi açısından önemlidir. Hassas bir şekilde depolanması gereken ürünlerde hava akış kompresör hızının yüksek olması ürünün kalitesini etkileyecektir. Aynı şekilde hızlı soğutma gerektiren ürünlerde düşük hızlı hava akışı ekovat ürün kalitesini doğrudan etkiler.
4- Soğuk oda sıcaklık seçimi:

Soğuk oda ı 3 grupta toplamak mümkündür. Sıcaklığa motoru ve istenilen koşullara kompresör göre belirlenir.
4a- Soğuk oda

+5 /+15 °C’de saklanacak ürünleri içerir. Genel olarak: Muz, Patlıcan, 2.el Patates, Salatalık vb. ürünler.
4b- Soğuk oda

-2 / +4 °C arasında saklanmaya uygun ürünler için.
Bu ürünler peynir, taze et, üzüm, elma vb.
4c- Dondurulmuş Depolama Depoları:

-18 / -25 °C arasında saklanan tipe bu isim verilir. Dondurulmuş tüm ürünler bu sıcaklık aralığında saklanmalıdır. Ürünler, çekirdek sıcaklığı -18 santigrat dereceye düşürülen