Buzhane motoru


Birçok sektörde temel bir unsurdurlar. Gıdanın doğru şekilde korunması için gıda ve HORECA sektöründen, soğutmanın dahil olduğu üretim süreçleri için endüstriyel sektöre kadar. Örneğin, bir soğuk odanın belirli iklim koşullarını simüle ettiği bir araç test tünelinde veya insülin gibi ilaçların üretim sürecinde . Buzhaneler
 işlevlerine veya yapı büyüklüklerine göre sınıflandırılabilir.

Sıcaklık aralıklarına göre Buzhaneler.
Soğuk odaların çalıştığı sıcaklık aralığına bağlı olarak dört tip Buzhane bulunmaktadır:

Depolama Buzhaneleri veya pozitif sıcaklıklı Buzhane , ürünlerin 0 ile 10 ºC arasında muhafaza edilmesi için tasarlanmıştır. Esas olarak taze yiyecek, içecek veya ilaçların korunmasında kullanılırlar.
Dondurucu soğuk odalar veya negatif sıcaklıktaki Buzhaneler, dondurulmuş ürünlerin 0 ile -28°C arasında muhafaza edilmesi için kullanılır. Genellikle daha iyi yalıtıma ve daha az günlük açıklığa sahiptirler. Dondurulmuş gıdalar, aşılar veya organik materyaller bu sıcaklıklarda tutulur.
Dondurma Buzhane
Derin dondurucu tüneli . Bu tip dondurucu Buzhanelerde -30 ºC’den -40 ºC’ye kadar ulaşır. Ürün hazne içerisinde hareket ederken, otomatik yer değiştirme sistemleri ve soğuk akımlar sayesinde ürünü tek tek dondurur. Esas olarak gıda endüstrisinde et tepsilerinin veya tatlıların dondurulması için kullanılırlar.
Et endüstrisi için NH3’lü tünel dondurucu
Sıcaklık şok soğutucuları. Bu tip soğuk odalarda amaç, ürünün sıcaklığının hızlı bir şekilde düşürülerek kirlenme riskinin azaltılması ve özelliklerini kaybetmeden daha uzun süre muhafaza edilebilmesidir. Bu tip soğuk oda, endüstriyel mutfaklarda yemeklerin hazırlanmasında yaygın olarak kullanılmaktadır.
Buzhanenin büyüklüğü
Kameranın boyutu göz önüne alındığında şunları buluyoruz:

Catering ve yerel mağazalarda, kasaplarda motoru, balıkçılarda, dondurmacılarda kullanıma yönelik, 30 m 3’e kadar küçük boyutlu soğuk odalar …
Süpermarketler, soğuk odalar, oteller, ilaç laboratuvarlarında kullanılan, 200 m 3’e kadar orta büyüklükteki soğuk odalar …
3000 m3’e kadar büyük endüstriyel soğuk odalar . Bu odalar büyük lojistik merkezlerinde veya açık artırmalarda bulunmaktadır.

Büyüklüklerine göre soğuk odalar.
Soğuk bir odanın aşağıdaki parçalara ihtiyacı vardır:

Paneller, zeminler ve çatılar genellikle sandviç panellerden yapılır . Sandviç panel, yüksek yoğunluklu poliüretandan yapılmış bir yalıtım çekirdeğini koruyan iki çelik sacdan oluşur. Bu panel, soğuk odanın en verimli ve dayanıklı şekilde soğutulmasından sorumludur.
8° ile 15°C arasında şarap depolamaya yönelik şarap mahzeni .
Hava geçirmez kapı . Kayar veya döner olabilir ve her kapı açılışında soğuk kayıplarını azaltmak için bir hava perdesi veya panjur içerebilir.
Nemlendiriciler veya nem gidericiler . Bunlar, depolanan ürün için en iyi muhafaza koşullarına uyum sağlayacak şekilde soğuk odaya nemin (bağıl nem) eklenmesine veya odadan çıkarılmasına olanak tanır.
Soğutma veya dondurma ekipmanı. Ürünün iyi bir şekilde korunması için soğutma ünitesinin seçimi çok önemlidir. Monoblok veya split sistem olabilir:
Monoblok soğutma ünitesi, 2.el kondenser ve evaporatörün motoru tek bir ünitede olduğu ünitedir.
İki üniteden oluşan split soğutma sistemi, yoğuşma ünitesi evaporatörden ayrılmıştır. Bu tip sistemin kurulumu daha karmaşıktır ancak her ürün için optimum saklama koşullarına en iyi uyum sağlayan ve sıcak havayı soğuk odanın bulunduğu odadan dışarı atan evaporatör tipinin seçilmesine olanak tanır.
Havalandırma ve hava tahliye sistemi.
Kilitli adam alarmı.
Gaz kaçağı alarm sistemi.
Soğutma ünitesi seçerken nasıl hata yapılmaz?
INTARCON, bir soğuk odanın soğutma ihtiyaçlarını hesaplamak ve soğutma ekipmanını seçmek için geliştirilmiş bir yazılım olan Calcooling sistemine sahiptir; burada soğuk odanın tipine göre (modüler, soğutmalı dolap, vitrin, şantiye…) belirli parametrelerin tanıtılmasıyla , Yalıtım türü ve boyutu, soğutma hesaplayıcısı uygun ekipmanı gösterir.

Soğutma hesaplayıcısı, soğuk oda tipini belirtmenin yanı sıra, her türlü ürün (et, sebze, tahıllar, süt ürünleri, meyve, eczacılık ürünleri, ekmek, şarap, deniz ürünleri…) için standart koruma parametrelerini bilir ve şunları yapmanızı sağlar: kapı açılma sayısını, günlük hava yenilemesini, dış nemi ve hatta soğuk odadaki ürün yükünü girin. Araç, tüm bu verilerle bize o odanın soğutma ihtiyaçlarını, başka bir deyişle ürünü en iyi şekilde korumak için ihtiyaç duyduğunuz soğutma gücünü verir.

Bu teknik gereklilikler ve soğutma ekipmanlarının kurulumuna ilişkin yönetmelikler dikkate alınarak soğuk oda için ideal ekipmanı seçebiliriz.
Normalde buz makinesinin yaptığı buzun erimesini önlemek için zamanında depolanması gerekir. Buz soğuk hava deposu tasarımı kullanıcının uygulamalarına veya buz türlerine göre değişiklik göstermektedir. Genellikle V tipi buz deposu, düşük sıcaklıkta buz deposu, tırmık tipi buz deposu vb. vardır.

V tipi buz deposu
Buz deposu küp buz ve tüp buz depolamak için uygundur ve buz depolama kapasitesi genellikle 800 kg ile 3000 kg arasında değişir. Bu soğuk hava deposu, buz yapma makinesi tarafından üretilen buzun toplandığı ve buz deposunun vidalı konveyörüne bırakıldığı ve daha sonra buzun, vidalı konveyör aracılığıyla buz deposundan otomatik olarak dışarı besleneceği V şeklinde bir yapıya sahiptir. Otomatik buz çıkışını ve kantitatif paketlemeyi gerçekleştirmek.

Özellikler
Tamamı paslanmaz çelik 304 yapı, gıda sınıfı motoru standartları;
Kompresör seti yok, Buzhane oda sıcaklığında;
Vidalı konveyör, buzun otomatik olarak toplanmasını sağlamak için motoru kullanır;
Pedal anahtarı makinenin istenildiği zaman çalıştırılmasına veya durdurulmasına olanak sağlar;
Paketleme verimliliğini büyük ölçüde artıran kantitatif tartım ünitesi ile yapılandırılmıştır;
Düşük sıcaklıkta buz depolama
Buz satışı yapan veya büyük tonajlı buz makinelerine motoru sahip olan kullanıcılar için düşük sıcaklıkta buz deposu ile yapılandırma yapılması gerekmektedir. Buz makinesinin ürettiği buzların soğuk hava depolarında saklanması ekonomik faydayı artırabilir. Düşük sıcaklıklı buz deposunun depolama sıcaklığı -10°C’nin altındadır.

Eksi tip buzhane
Bu Buzhanede her kapı, duvar ve çatı kaplaması için yalıtım levhaları kullanılmaktadır. Buz deposunun iç sıcaklığının -10°C’de tutulmasını sağlayan ilave soğutma ünitesi bulunmaktadır. Üretilen buz, otomatik taşıma sistemi sayesinde buz deposunun dışına otomatik olarak taşınabilmektedir. Tırmık tipi otomatik buz deposu genel olarak 50-200 ton kapasiteli orta büyüklükte bir buz deposu olup, müşterilerin özel ihtiyaçlarına göre özel olarak üretilebilmektedir.