Soğuk hava deposu motoru (2.el) IR303

Soğuk hava deposu motoru (2.el)

Soğuk hava deposu motoru

Soğuk hava depoları, izolasyon ve HVAC soğutma sistemlerinin bir kombinasyonu yoluyla daha düşük sıcaklıkları korur.

Yalıtım, konutlarda olduğu gibi soğuk hava depolarında da aynı amaca hizmet eder: İç ve dış ortam arasındaki ısı transferinin sınırlandırılmasına yardımcı olur.

4 beygir (hp) soğuk hava deposu kompresörü (2.el) sistemleri ise biraz daha karmaşıktır.

Ancak temel fikir, ısıyı emip uzaklaştırmak ve yerine daha soğuk hava koymak için soğutucu, borular, radyatörler ve fanlardan oluşan bir kombinasyon kullanmalarıdır.

Temel bir soğuk hava deposu soğutma sisteminin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki videoyu izleyebilir veya aşağıdaki bölümleri okuyabilirsiniz:

Soğuk hava Depo motor Soğutma Sistemi Bileşenleri

SOĞUTUCU KOMPRESÖR

Soğuk hava deposu motoru soğutma sistemini mekanik bir insan vücudu olarak düşünürseniz, soğutucu (“soğutucu akışkan” da denir) kan gibidir.

Bunun nedeni, sıvıdan (tipik olarak susuz amonyaktan) yapılmış olması ve bir dizi tüp, boru ve bileşen aracılığıyla sistem boyunca dolaşmasıdır; tıpkı kanın damarlar, arterler ve organlarda yaptığı gibi.

2.EL SOĞUK HAVA DEPOSU KOMPRESÖRÜ

Bu, soğuk oda kompresör soğutma sisteminin ana 2.el bileşenidir.

Soğutma sıvısı “kan” ise kompresör, soğutucu sıvının hareket etmesine yardımcı olması açısından “kalbe” benzer.

Bunu, soğutma sıvısı basıncını ve sıcaklığını sıkıştırma yoluyla 2.el yükselterek yapar ve ardından ısıtılmış soğutucuyu kondansatöre pompalar.

KONDENSER

Yoğuşturucu, soğutucu akışkandaki ısıyı uzaklaştırır ve bunu tüpler, fanlar ve/veya su spreyi kullanarak atmosfere dağıtır.

Kondenser, soğutucudaki ısıyı uzaklaştırır ve ısıyı atmosfere dağıtır

Bu süreçte, 2.el soğutucu gaz halinden sıvı durumuna geçer ve ardından alıcıya akar.

ALICI

Alıcı, kondenserden aldığı yüksek basınçlı sıvı soğutma sıvısı yoğuşmasını depolar.

Bu sayede alıcı, tüm sistemin basıncı korumasını sağlarken aynı zamanda daha fazla soğuk havaya ihtiyaç duyulduğunda artan yüklerin karşılanması için bir tampon sağlar.

İhtiyaç duyulduğunda, alıcı soğutucuyu 2.el bir genleşme valfine salar.

Genleşme valfi, bir sonraki bileşen olan ayırıcıya salınan soğutucu akışkanın basıncını, sıcaklığını ve miktarını düzenlemeye yardımcı olur.

AYIRICI KOMPRESÖR

Ayırıcı, soğutucuyu alıcıdan alır ve biriktirir.

Ayırıcının dışındaki pompalar, soğutucu akışkanı motoru Soğuk hava deposu kompresör fiyatları (2.el) başka bir genleşme valfine çeker; burada akış hızı, evaporatöre girmeden önce ayarlanır.

Ayırıcının dışındaki pompalar, 2.el soğutma talebindeki ani artışları hesaba katarak soğutma sıvısını sistem etrafında dolaştırır

Pompalar ayrıca, depodaki soğutma ihtiyaçlarına göre belirlenen, evaporatöre binen yükün ayarlanmasına da yardımcı olur.

EVAPORATÖR

Evaporatör, soğutulan mekana soğuk havayı getiren ve sıcaklığın düşmesine neden olan şeydir.

Bunu, soğuk soğutucuyu bir dizi borudan geçirirken, 2.el bir fan da boruların arasındaki boşluktan hava üfleyerek yapar.

Soğuk hava deposu kompresör 2.el soğutma sisteminde tam 2.el soğutma süreci nasıl çalışır?

Borulardaki soğuk soğutucu akışkan ısıyı emer ve hava evaporatörü soğuk bırakarak odayı ve eşyaları soğutur.

Soğutma sıvısı evaporatörde 2.el soğutma işini yaptıktan sonra, soğutucu ilk bileşene (kompresör) geri döner ve tüm soğutma işlemi yeniden başlar.

SOĞUTULMUŞ DEPO NE KADAR MOTOR SOĞUK?

Soğuk hava deposu motor sıcaklıkları geniştir ancak normalde -30° ila 70° F aralığındadır.

Dondurulmuş ürünlerin depolandığı depolar -122,8° F kadar soğuk olabilir (ultra düşük sıcaklıktaki ilaç depoları için).

Ancak en yaygın dondurucu sıcaklık aralığı -10 ila -20° F arasındadır.

Soğuk Hava Deposu motoru, İklim Kontrollü ve Sıcaklık Kontrollü Depolar Arasındaki Fark Nedir?

Soğuk hava deposu motoru, sıcaklıkları belirli bir aralıkla sınırlayan ancak nemi kontrol etmeyen, sıcaklık kontrollü bir depo türüdür.

İklim kontrollü depolar hem sıcaklık hem de nem seviyelerini belirli belirli aralıklarla sınırlar

KAÇ ÇEŞİT SOĞUK HAVA DEPOSU MOTORU VARDIR?

2 ana tip soğuk hava deposu vardır:

 1. 2.el Soğutmalı soğuk hava deposu motoru
 2. 2.el Dondurulmuş soğuk hava deposu kompresörü

İşte her birinin özelliklerinin bir özeti:

Soğutmalı soğuk hava depoları (bazen ” 2.el  soğutmalı ekovatlar” olarak da adlandırılır), dondurulması gerekmeyen ürünlerin bütünlüğünü ve raf ömrünü korumak için tasarlanmıştır.

Soğutmalı depo ürünleri 33° ila 55° F arasında saklar

Genellikle 33° ila 55° F arasında Soğuk oda ekovat kompresörü (2.el) tutulurlar ve meyve ve sebze gibi ürünleri depolarlar.

Öte yandan dondurulmuş soğuk hava depoları, dondurulması gereken eşyaların bütünlüğünün ve güvenliğinin korunmasına yardımcı olur.

Dondurucu soğuk hava deposu motoru, ürünleri 32° F’ye kadar sıcaklıklarda tutar

Bu dondurucu depolama tesislerindeki sıcaklıklar 32° F’a kadar çıkabilir; bu da onları et, balık ve sebze-meyve gibi ürünleri depolamak için ideal kılar.

2.el SOĞUK HAVA DEPOSU MOTOR ÖRNEĞİ

Soğuk hava depolarının 2 ana tipi olmasına rağmen aralarında hala çok fazla çeşitlilik bulunmaktadır.

Şimdi birkaç yaygın soğuk hava deposu motoru örneğini inceleyelim.

1. Özel Soğuk Hava Deposu motoru

Özel soğuk hava depolarının belirleyici özelliği , tesiste depolanan motoru malları kullanan veya üreten aynı işletmeye ait olmasıdır .

Özel soğuk hava depoları, depolama alanı sahibinin aynı zamanda o alanda depolanan malları da ürettiği yerdir.

Uygulamada, genellikle ana üretim tesisine bağlı olarak bulunurlar ve yeni üretilmiş ürünleri konveyör aracılığıyla alırlar .

Ürünler soğuk hava deposu motoruna girdikten sonra perakendecilere veya motoru doğrudan son kullanıcılara gönderilmeye hazır hale gelene kadar bekletilir.

Tüm soğuk depo türleri arasında özel olanlar daha az yaygındır.

Bunun nedeni büyük ölçüde, karmaşık tasarım ve mühendisliğin yanı sıra birçok düzenlemeye uygunluğu da içeren, bunları inşa etmenin ve çalıştırmanın pahalı doğasından kaynaklanmaktadır.

Sonuç olarak Nestle ve Kraft gibi büyük şirketlere tahsis ediliyorlar.

Daha pahalı olmasına rağmen, özel bir soğuk hava deposu motoruna sahip  motoru olmanın temel faydası, ürünler ve bunların nasıl işleneceği üzerinde sağladığı daha fazla kontrol ve esnekliktir.

Bu, üreticilerin kaliteyi korumalarına, maliyetleri azaltacak alanlar bulmalarına ve sonuçta üstün bir ürün sağlayarak müşteri memnuniyetini artırmalarına yardımcı olabilir.

2. Halka Açık Soğuk Hava Deposu motoru

Kamuya açık soğuk hava deposu motoru, genellikle 3. taraf lojistik (3PL) şirketlerinin sahibi olduğu ve işlettiği bir tür soğuk hava deposu motorudur.

Özel soğuk hava depolarından farklı olarak halka açık depolar, müşteri şirketleri adına malları alır, saklar ve gönderir .

Örneğin, bir taze çiçek distribütörü, ürünlerini teslim almak, siparişler alınana kadar depoda motoru tutmak ve daha sonra teslimat kamyonlarına yüklemek için 3PL soğuk hava deposu tesisine ödeme yapabilir.

Kamuya açık soğuk hava depoları 3. şahıslar tarafından işletilmektedir ve müşteri ürünlerini bir ücret karşılığında muhafaza etmektedir.

Temel depolama depolamasına ek olarak, birçok halka açık soğuk hava deposu motor tesisi aynı zamanda çeşitli katma değerli hizmetler de sunmaktadır.

Bu, montaj veya kit oluşturma, paketlere ek parçalar yerleştirme veya genişletilmiş kalite kontrolü sağlama gibi şeyleri içerebilir.

Kamuya açık soğuk hava deposu motor, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yaygın soğuk hava deposu motor türüdür.

Ve bu popülerliğin nedeni, bir soğuk hava deposu motoruna sahip olmanın ve onu işletmenin çok büyük, pahalı ve karmaşık bir girişim olmasıdır.

Ayrıca lojistikle uğraşmak her şirketin güçlü olduğu bir alan motoru değildir.

Böylece bunun farkına varanlar, güçlü yanı olan bir lojistik uzmanıyla iş ortaklığı yapmanın değerinin de farkına varırlar.

Bu şekilde her şirket ürün geliştirme, pazarlama ve satış gibi daha acil konulara odaklanabilir.

2.el Soğutmalı kompresörler

Soğutulmuş bir kap, küçük miktarlarda sıcaklığa duyarlı ürünlerin depolanması için en temel ve ucuz soğuk depolama seçeneğidir.

Bunlar esas olarak -30° ile 70° F arasındaki sıcaklıkları koruyabilen dizel elektrikli veya ızgaralı elektrikli 2.el soğutma üniteleriyle donatılmış nakliye konteynerleridir.

2.el  Soğutmalı kompresörler en basit, en esnek soğuk hava deposu motoru türüdür

Ayrıca son derece özelleştirilebilir 2.el soğutmalı kompresörler, farklı zemin tipleri, iç mekan aydınlatması ve uzaktan sıcaklık izleme gibi özelliklerle donatılabilir.

Ayrıca nispeten küçük boyutlarından dolayı (çoğu 10 ila 40 fit uzunluğundadır) oldukça hareketlidirler.

Örneğin, kullanıcının özel ihtiyaçlarını karşılamak için hangi kurulum gerekiyorsa, bir deponun içine, dışına veya iskele seviyesine ve ayrıca bir römork şasisine yerleştirilebilirler.

4. Şok Dondurucular motoru

“Şok soğutucular”, “şok dondurucular” veya “flaş dondurucular” olarak da adlandırılan bu dondurucular, ürünleri uzun süreli depolamaya koymadan önce hızla 2.el soğutmak için kullanılan çok soğuk donduruculardır.

Şok dondurucular genellikle üretim ve depolama arasındaki ara aşamada motoru kullanılır.

Örneğin, doğrudan üretim hattındaki bir fırından alınan unlu mamuller gibi sıcak ürünlerin, uzun süreli bir soğuk depolama tesisine taşınmadan önce hızlı bir şekilde soğutulması gerektiğinde kullanışlıdırlar.

O nasıl çalışır?

Üfleyici fanlar, soğutulmuş havayı ürünlerin üzerine zorlamak için kullanılır; bu da sıcaklığın yaklaşık 90 dakika içinde 160°’den 41° F’a düşmesine neden olabilir .

Bu, besin maddeleri, doku, lezzet ve raf ömrü gibi özelliklerin korunmasına yardımcı olurken aynı zamanda bakteri üremesini de azaltır.

Üstelik çok sıcak ürünlerin sıcaklığını düşürmeye çalışırken daha az verimli olan geleneksel soğuk hava deposu motoru 2.el soğutma sistemleri üzerindeki yükün azaltılmasına yardımcı olur.

5. Ultra Düşük Sıcaklıkta Soğuk Hava Deposu motoru

Ultra düşük sıcaklıklı (ULT) soğuk depolama, hassas biyolojik ve araştırma numunelerinin -4° ile -122,8° F arasındaki sıcaklıklarda saklanması için tasarlanmıştır.

Ultra düşük sıcaklıktaki soğuk hava depoları motorları genellikle ilaçlar ve aşılar gibi farmasötik ürünler  motoru için kullanılır

ULT’ler , aşıların güvenli bir şekilde saklanması için gerekli olduğunun anlaşılmasıyla birlikte, COVID-19 salgını sırasında maruz kalmaya başladı .

Aşıların yanı sıra ilaç, kan ve doku örneği gibi eşyaların saklanması için de kullanılıyorlar.

Bu listedeki diğer soğuk hava depoları motorları türleri ile karşılaştırıldığında, ultra düşük sıcaklıktaki soğuk hava depoları motoru, tüm soğuk hava motoru depoları sektörünün çok daha küçük bir bölümünü oluşturmaktadır.

Ayrıca, ULT’ler fiziksel olarak geleneksel soğuk hava depolarından motor daha küçük olma eğilimindedir; genellikle 20.000 ila 60.000 fit kare, ikincisinde ise 150.000 ila 400.000 fit kare bulunur.

Ayrıca son derece hassas malzemeleri korumak için son derece hassas bir şekilde çalışırlar.

Buna, birincil 2.el soğutma sisteminin arızalanması durumunda sıvı nitrojen veya karbondioksit yedek soğutma sistemlerinin kullanılması da dahildir.

Ayrıca birçok ULT tesisi, sistem arızalarına karşı koruma sağlamak için alarmlar, veri kaydı ve uzaktan sıcaklık kontrolü gibi sağlam izleme sistemleriyle donatılmıştır.

SOĞUK HAVA DEPOSU KOMPRESÖRÜ NASIL SEÇİLİR

Amerika Birleşik Devletleri’nde aralarından seçim yapabileceğiniz 600’den fazla soğuk hava deposu kompresörü bulunmaktadır .

Bu sizin için en iyisinin hangisi olduğuna karar vermenizi zorlaştırır.

O halde gelin soğuk hava deposu kompresörü seçiminde en büyük etkenleri tartışalım.

Üretim ve Müşteri Tabanlarınıza Uzaklık Ne Kadar?

Soğuk hava deposu kompresörü seçerken lokasyon kritik öneme sahiptir.

Bu, deponun hem üretim alanlarınıza hem de son kullanıcı tabanınıza yakınlığını dikkate almanız gerektiği anlamına gelir.

İdeal soğuk hava deposu kompresörü tesisi hem üretim tesislerinize hem de müşteri tabanınıza yakındır

İdeal olarak, en iyi soğuk hava deposu kompresörünün tesisi üretim sahasına yakın ve teslim veya dağıtım noktalarına yakın bir yerdedir.

Bu, daha az ve daha kısa sıcaklık sapmaları yaratır ve yakıt tüketiminin ve karbon ayak izinin azaltılmasına yardımcı olur.

Karayollarına, Demiryollarına ve Havaalanlarına Kolay Erişim Var mı?

Başka bir deyişle deponuz, ürünlerinizi taşımak için kullandığınız taşıma yöntemlerine ne kadar yakın?

Tercih ettiğiniz ulaşım modlarına hızlı ve kolay erişime sahip bir soğuk hava deposu motorlarının tesisi seçin

Soğuk malların çoğu 2.el soğutmalı çekici römorklarla (soğutuculu römorklar) taşınır; bu da deponun ana otoyollara yakın olması gerektiği anlamına gelir.

Ancak mallarınızı demiryolu veya havayoluyla taşıyorsanız deponun bu ulaşım olanaklarına yakın olması gerekir.

Tercihen gecikmeleri, yakıt tüketimini ve diğer ilgili maliyetleri azaltmak için ikisi arasında kısa bir mesafe olacaktır.

Depolama Kapasitesi Nedir?

Birçok soğuk ürünün katı programları vardır ve depolama veya taşımada herhangi bir gecikmeye dayanamazlar.

Bu nedenle, seçtiğiniz soğuk hava deposu motoru tesisinin gelen malları işleyebileceğinden emin olmak isteyeceksiniz.

Bu sonuçta tüketici talebindeki artışlara, sezonluk üretime ve tatil sıkışıklıklarına rağmen başa çıkabilecekleri anlamına geliyor.

Güvenilir Enerji Kaynakları Var mı?

Soğuk hava depoları motoru kolay ulaşılabilir olması, temiz olması, oldukça ekonomik olması ve çevre dostu olması nedeniyle öncelikli olarak elektriğe bağımlıdır.

Ancak elektrik güvenilmez olabilir .

Elektrik güvenilmez olabilir; seçtiğiniz soğuk hava deposunda motor kesintilerle başa çıkmak için yedek güç sistemleri bulunmalıdır.

Elektrik kesintisi durumunda ise bu, özellikle ürünlerin bozulmaya yatkın olduğu soğuk hava depoları motor için büyük mali kayıplara yol açabilir.

Bu nedenle bir tesise karar vermeden önce ne tür sıcaklık kontrol sistemlerine sahip olduklarını sorun.

Ayrıca elektrik şebekesinin çökmesi durumunda yedek güç sistemlerinin mevcut olup olmadığına bakın.

İzleme Yetenekleri Nelerdir?

Tesis sağlayıcının ürünleri ve destekleyici teknolojiyi nasıl izlediğini düşünün.

Soğuk ürünlere yapılan yüksek yatırımlar dikkate alındığında bu çok önemli.

Sorulması gereken bazı kritik sorular şunlardır:

 • Mallarının sıcaklıklarını nasıl izliyorlar?

 • İzleme gerçek zamanlı mı?

 • Sorunlara karşı nasıl uyarılıyorlar?

 • Ne tür güvenlik ve gözetim yetenekleri var?

 • Uzaktan izleme var mı?

 • Tesis bünyesinde 7/24 güvenlik teknisyeni ve personeli var mı?

Envanter Kontrol Sistemleri Ne Kadar Sağlam?

Büyük stokları idare eden büyük soğuk hava depoları motor, her şeyin takip edilebilmesi için sağlam envanter kontrol sistemlerine sahip olmalıdır.

Soğuk hava deposu motor ortağınızın faydalanabileceğiniz gelişmiş envanter takip yeteneklerine sahip olması sizin için ne kadar önemli?

Çalışmayı düşündüğünüz herhangi bir tesiste durumun böyle olduğundan emin olmak için aşağıdaki gibi sorular sorun:

 • Envanter yönetimi yazılımları ne kadar karmaşık?

 • Ne kadar görünürlük sağlıyor?

 • Envanter sayımlarını doğru tutmak için otomatik sistemler kullanıyorlar mı?

 • Envanter yazılım sistemlerinizle entegre olabiliyorlar mı?

Örneğin, kurumsal kaynak planlama yazılımınızı (ERP) depo yönetimi yazılımıyla (WMS) entegre etmeniz mi gerekiyor?

Bu, ürünlerin hareketlerinin daha iyi görülebilmesini sağlayabilir ve ürünler arasındaki çapraz bulaşmayı önleyebilir.

Bu şekilde, hem siz hem de depo operatörü her bir ürünün nerede olduğunu bilir ve ürünleri daha fazla işlemek için kaynakları ne zaman ve nerede ihtiyaç duyulduğuna ayırabilirsiniz.

Geçmiş Performansları ve İtibarları Nelerdir?

Herhangi bir depo (soğuk depo veya başka bir depo) hakkında göz önünde bulundurulması gereken iki önemli husus, bunların sevkiyatı ve geri dönüş süreleridir.

Seçtiğiniz soğuk hava deposu motor, kamyonların hızlı bir şekilde boşaltılıp yüklenmesini sağlama konusunda başarılı mı?

Örneğin tesisin sevkiyatları ne sıklıkla zamanında ulaşıyor?

%100’e ne kadar yakınsa o kadar iyidir çünkü sevkiyatların zamanında yapılması herhangi bir soğuk hava deposu motor tesisi için kritik öneme sahiptir.

Ayrıca kamyonları veya vagonları ne kadar hızlı yükleyip boşalttıklarını ve sürücülerin ne sıklıkla boşaltılmayı veya yüklenmeyi beklediğini de öğrenmelisiniz.

Sonuçta, verimli soğuk depolama tesisleri, tesise gelen ve tesisten ayrılan kamyonlar veya vagonlar için minimum geri dönüş süresine sahiptir.

Kimlik Bilgileri Nelerdir?

Bir tesis seçerken, markayı ve güvenilirliğini bilmek durum tespiti kapsamındadır.

Bu, deponun endüstri standartlarına ve hükümet düzenlemelerine uygunluğunu da içerir.

Bunu aşağıdaki gibi sorular sorarak yapabilirsiniz:

 • Ne kadar süredir faaliyetteler?

 • Müşteri başarı öyküleriyle ilgili yerleşik bir geçmiş performansları var mı?

 • Tehlike Analizi Kritik Kontrol Noktası (HACCP) veya Gıda Güvenliği Modernizasyon Yasası (FSMA) gibi güvenilir kuruluşlardan gıda güvenliği sertifikaları var mı?

 • Gıda Güvenliği Denetimi (FSA) puanları nedir ? İlaç depolanıyorsa Genel Üretim Süreçlerini (GMP) takip ediyorlar mı?

 • Amerikan Dondurulmuş Gıda Enstitüsü (AFFI) veya Ulusal Birlik Eyalet Tarım Bakanlığı (NASDA) gibi profesyonel derneklerin üyeleri mi?

Bu kimlik bilgileri, hassas malların güvenli ve etkili bir şekilde taşınmasına yönelik endüstri standartlarını ve hükümet düzenlemelerini karşıladıklarını göstermektedir.

Katma Değerli Hizmetler Sunuyorlar mı?

Birçok işletme, ürünlerini fiilen işleme ve dağıtma zahmetine girmek zorunda kalmamak için anahtar teslimi depolama çözümlerini tercih ediyor.

Lojistik sürecinin her yönünü sizin için ele alan “anahtar teslimi” soğuk hava deposu motoru mu istiyorsunuz? Eğer öyleyse, hangi katma değerli hizmetleri sunduklarını sorun.

İşletmeniz bunlardan biriyse, onlarla sözleşme yapmadan önce bir soğuk hava deposunun motoru hangi hizmetleri sunduğunu düşünmek isteyeceksiniz.

Örneğin paletleme, kit oluşturma, etiketleme, küçültme veya ambalajlamaya ihtiyacınız var mı ve tesis bunları sunuyor mu?

Eğer öyleyse, maliyetler nelerdir?

SOĞUK HAVA DEPOSU MOTORU FİYATI

Soğuk Hava Deposu motoru fiyatı İnşa Etme ve Güçlendirme Maliyetleri

Soğuk hava deposu motoru fiyatı inşaatının metrekare başına maliyeti 250 ile 350 dolar arasında değişmektedir .Bu, geleneksel bir deponun maliyetinin (80 ila 100 ABD Doları) yaklaşık 3 katıdır.Bu nedenle, soğuk hava depolarının inşaatının on milyonlarca dolara mal olması alışılmadık bir durum değil.

Soğuk hava deposu motor fiyatları inşa etmek, geleneksel depoların maliyetinin 3 katı kadar maliyetli olabilir

Neden bu kadar pahalı?

Maliyet, binanın tasarımı ve inşaatı, dahili ekipman, yazılım, işçilik maliyetleri ve bakım dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır.

Örneğin, yüksek hızlı, otomatik kapanan kapılar (soğuk ve ortam alanları arasındaki hava transferini kontrol etmek için kullanılır) kadar basit bir şeyin maliyeti 25.000 dolara kadar çıkabiliyor.

Üstelik geleneksel bir ortam deposunu soğuk hava deposuna motor fiyat dönüştürmek, Soğuk hava deposu kompresörü (2.EL) genellikle yeni bir soğuk hava deposu motor fiyatlarının tesisi inşa etmek kadar maliyetlidir.

Bu nedenle pek çok şirket soğuk depolama ihtiyaçlarını halka açık (3PL) depolara yaptırmayı tercih ediyor.

Soğuk Hava Deposunda motor Depolama Maliyeti

Malların fiilen depolanmasının maliyeti söz konusu olduğunda, halka açık soğuk hava depoları motor veya 3PL’ler genellikle palet üzerinden sabit veya değişken fiyatlar talep eder.

Depoların depolama maliyetleri büyük ölçüde değişiklik gösterse de örnek ücret yapısı şu şekilde olabilir:

 • Tek bir paletin alınması ve gönderilmesi 20 ABD doları

 • Tek bir paleti depolamak için ayda 10 ABD doları

 • Toplama, ambalajlama veya etiketleme gibi katma değerli hizmetler için 1 ila 10 ABD Doları arası

SOĞUK DEPODA ÇALIŞMANIN ZORLUKLARI NELERDİR?

Soğuk hava deposunda motorunda çalışmak, geleneksel depolarda olmayan bazı zorlukları da beraberinde getirir.

Önemli olanlardan bazılarını tartışalım.

Çok Çeşitli Ürünler İçin Farklı Taşıma Gereksinimleri

Depolanan ürünlere bağlı olarak, ürün güvenliğini ve bütünlüğünü sağlamak için deponun halletmesi gereken birçok düzenleme olabilir.

Her birinin farklı işleme gereksinimleri olabileceği birçok farklı SKU’yu takip etmek, soğuk depo depolamada büyük bir zorluktur

Bu, bir soğuk hava deposunun motorunun işletilmesini, daha az hassas öğelerin işlendiği sıradan depolara göre çok daha karmaşık hale getirir.

Kamuya açık soğuk hava depoları motorları, genellikle farklı gereksinimlere sahip çeşitli öğelerle ilgilendikleri için özellikle daha fazla sorunla karşı karşıyadır.

Örneğin, aynı tesis meyve ve sebze ürünlerinden dondurmaya, çiçeklere ve kozmetiğe kadar her şeyi işleyebilir.

Depolama Alanından En İyi Şekilde Faydalanma

Depolama yoğunluğunun maksimuma çıkarılması, geleneksel depolar için olduğu kadar soğuk hava depoları motorı için de bir sorundur.

Soru şu: Mevcut alanınızda mümkün olduğu kadar çok ürünü nasıl depolayabilirsiniz?

Geleneksel depolarda olduğu gibi, mevcut depolama alanının en iyi şekilde kullanılması, soğuk hava depoları motor için süregelen önemli bir zorluktur

Yöntemlerden biri depoyu yatay olarak genişletmektir (yani metrekareyi artırmak).

Ancak bu çoğu zaman caydırıcı derecede pahalıdır.

Daha ekonomik bir seçenek ise dikey olarak genişleterek aynı alanda daha fazla malın depolanmasına olanak sağlamaktır.

Yine de farklı SKU’lar ve cirolar arasındaki alanı en iyi şekilde kullanmak birçok soğuk hava deposu motor için zor bir iş olabilir.

Operasyonel Kesintiler

Operasyonlarda herhangi bir gecikme veya aksama, büyük ürün kayıplarına yol açabileceğinden, soğuk depolama gerektiren ürünler için felaket olabilir.

Soğuk hava depolarında motor ürünün bozulmasını önlemek için özellikle 2.el soğutma sistemlerinde aksamaların önlenmesi önemlidir.

Bu operasyonel kesintiler şunları içerebilir:

 • Bir forkliftin parçalanması

 • Kaçırılmış bir gönderi

 • Yarı römorkların veya vagonların yüklenmesinde veya boşaltılmasında gecikmeler

 • Üretim ekipmanı arızaları

 • 2.el Soğutma ekipmanları bozuluyor

Bu durum acil durum planlarının yapılmasını zorunlu kılmaktadır.

Örneğin, bir depoda yedek forklift parçaları bulundurulabilir, böylece bir forkliftin arızalanması durumunda bu parçalar hızla devreye alınarak tamir edilebilir.

Operasyonel kesintilere karşı korunmanın diğer yolları arasında planlı bakıma uymak veya ekipman için önleyici bir bakım planı uygulamak yer alır.

Hatta nakliyedeki gecikmelerin veya aksaklıkların hızla üstesinden gelmek için lojistik şirketleriyle iyi ilişkiler kurmayı ve sürdürmeyi de içerebilir.

Yüksek İşçilik Maliyetleri

Her depo operatörü (veya bu konuda çalışanlarla çalışan işletmeler) emeğin pahalı olduğunu bilir.

Aslında depo operasyonlarının toplam maliyetinin %70’ine kadarını oluşturabilir.

Devam eden işgücü sıkıntısı ise işleri daha da zorlaştırıyor ve pahalı hale getiriyor.

Günümüzde işgücünün daha pahalı ve bulunmasının zor olması, soğuk hava deposu kompresör operatörleri için personel bulmayı önemli bir sorun haline getiriyor

Ayrıca yüksek devir oranları, depoların aynı zamanda bir çalışanın eğitimden kısa bir süre sonra işi bırakması durumunda asla geri kazanamayacakları eğitim maliyetlerine de para harcadığı anlamına geliyor.

Üstelik soğuk havalarda motor uzun süre çalışmaya istekli çalışanların bulunması ve işte tutulması, emeğin daha da pahalı ve bulunmasını zorlaştırıyor.

Yüksek Hizmet Maliyetleri

Soğuk hava depoları motor, ortam hava depolarına göre daha yüksek enerji maliyetlerine sahiptir.

Ortalama soğutmalı depo her yıl metrekare başına 24,9 kilovatsaat (kWh) kullanıyor ; bu, geleneksel depoların tüketiminden 4 kat daha fazla.

Sağlam2.el soğutma sistemleri nedeniyle soğuk hava depoları motorları, elektrik ve su da dahil olmak üzere kamu hizmetlerine tonlarca para harcıyor

Enerji maliyetlerinin yüksek olmasının bir nedeni, birçok soğuk hava deposunun motoru 20 yıldan daha eski olması ve modern tesislere göre daha az enerji verimli malzemelerle inşa edilmiş olmasıdır.

Diğer bir neden ise 2.el soğutma sistemi, otomatik kapılar, izleme sistemleri ve yangın güvenlik sistemleri gibi ekipmanlardan kaynaklanmaktadır.

Bunların her biri çok fazla güç çekebilir ve bu da daha yüksek elektrik faturalarına neden olabilir.

Bir diğer neden ise tutarlı sıcaklıkları korumanın ekovat  zorluğudur.

Bu durum, özellikle giriş/çıkış noktaları gibi depo içinde ve dışında çok fazla hareket olduğunda meydana gelir ve yüksek enerji tüketimine neden olur.

Üstelik soğuk hava depoları motorları çok fazla su tüketiyor; bazı durumlarda günde 60.000 ila 100.000 galon.

Bu suyun da arıtılması ve sterilize edilmesi gerekebileceği göz önüne alındığında, tüm bunlar soğuk hava deposunun motoru işletme maliyetlerine katkıda bulunur.

ekovat Zor

Bazı insanlar “Dondurucuda çalışırsan ne olur?” diye merak ediyor.

Uygun önlemler alınmazsa soğuk depoda ekovat çalışmak işçiler üzerinde ciddi etkiler yaratabilir

İnsan soğuğa 2 şekilde tepki verir:

 1. Organları ısıtmak için kan akışını ekovat ekstremitelerden (eller ve ayaklar) merkeze doğru yönlendirir.
 2. Titreme yoluyla kalp atış hızını artırarak kendini sıcak tutmaya çalışır.

Bu vücut tepkileri, kişinin aşağıdakiler de dahil ekovat olmak üzere zorluklar ve komplikasyonlar yaşamasına neden olabilir:

 • Genel rahatsızlık ekovat

 • Konsantrasyon kaybı ekovat

 • Kendini ısıtmaya çalışan vücudun enerji kaybından kaynaklanan yorgunluk

 • El becerisinde kayıp ve nesneleri manipüle etmede zorluk

 • Hipotermi, eğer vücut ısısı 95° F’ın altına düşerse

 • Cildin veya alttaki dokuların donması olan donma ekovat

 • Soğuk suya batırılmanın ayak dokularına verdiği hasar olan siper ayağı

Üstelik bu sorunlar, kişi uygunsuz giyindiğinde, ıslandığında, bitkin olduğunda ya da önceden sağlık sorunları bulunduğunda ve fiziksel durumu zayıf olduğunda daha da artar.

Soğuk depoda ekovat çalışmanın diğer riskleri şunlardır:

 • Yoğuşmanın neden olduğu donmuş sıvıların birikmesinden kaynaklanan kaymalar, takılmalar ve düşmeler

 • Ekipmanın kaygan yüzeylerde çekiş gücünü kaybetmesinden kaynaklanan darbe yaralanmaları

 • Ekipman yakıtından çıkan dumanlara veya soğutucu akışkanlarda kullanılan amonyağa maruz kalma sonucu zehirlenme

Zorlu Ekipmanlar ekovat

Koşullara karşı uygun şekilde korunmayan ekipmanların soğuk depoda ekovat kullanılması, erken aşınmaya ve arızaya neden olabilir.

Örneğin, Toyota forkliftler herhangi bir değişiklik yapmadan 32° F’a kadar düşük sıcaklıkları kaldırabilir.

Soğuk depolama koşulları, düşük sıcaklıklara karşı uygun şekilde korunmayan ekipmanın hızla bozulmasına neden olabilir

Ancak bunun altındaki sıcaklıklar sorunlara neden olabilir.

Özellikle soğuktan ortam sıcaklıklarına geçiş, hassas elektronik bileşenler ve kablolarda yoğuşmaya neden olabilir.

Bu, onarılması son derece pahalı olabilecek paslanmaya yol açabilir.

Ayrıca, ister forklift ister el tipi tarama ekipmanı için olsun, piller genellikle soğukta iyi performans göstermez.

Donmuş elektrolitlerden, kapasite kaybından ve şarj için daha yüksek enerji gereksinimlerinden muzdarip olma eğilimindedirler.

Pil gücü ve kapasitesi, sıcaklıklar düştükçe azalır

Örneğin, sıcaklığın 80° F’nin altına her 15° ila 20° F düşüşü, pilin kapasitesinin %10’unu kaybetmesine neden olabilir.

Bu, -20° F’lik bir depoda çalışan bir elektrikli forkliftin akü kapasitesinin yarısını kaybedebileceği, bunun da çalışma sürelerinin çok daha kısalmasına ve üretkenliğin azalmasına neden olabileceği anlamına gelir .

SOĞUK DEPODA GÜVENLİ ÇALIŞMAK İÇİN 5 İPUCU

Soğuk hava deposu motorlarının tesisinde güvenli çalışmanın getirdiği pek çok şey vardır.

İşte bunu yapmak için bazı önemli ipuçları.

1. Çıkma Yönergelerini Takip Edin ekovat

OSHA, işyeri güvenliği konularında rehberlik aramak için harika bir yerdir çünkü onlar işyeri güvenliği gözlemcisidir.

OSHA , soğukta çalışmaya ilişkin özel kurallar sunmasa da , yine de bu ortamlardaki işçileri korumak için aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli yollar önermektedir:

 • Çalışanları soğuk stresinin belirtilerini tanıma ve ilk yardım sağlama konusunda eğitin

 • İşçilerin ısınmak için kullanabileceği ısıtıcılar gibi mühendislik kontrolleri sağlayın

 • Sıcak içecekler gibi molalar ve içecekler sağlayın

 • Eldiven, yalıtımlı ve su geçirmez botlar, şapka ve başlık gibi uygun kıyafetlerin yanı sıra yüzü ve ağzı kapatacak örgü maskeleri teşvik edin

 • Soğuğa toleranslarını kademeli olarak artırmak için yeni veya geri dönen çalışanları kademeli olarak soğuğa alıştırın

2. Uygun Kıyafetler Giyin ekovat

Soğuk koşullar için uygun kıyafetler giymek, ekovat katmanlar halinde giyinmeyi ve yüzün, başın, ellerin ve ayakların yeterince korunmasını sağlamayı içermelidir.

KATMANLAMA İÇİN EN İYİ UYGULAMALAR

Giysiniz en az 3 kat kalınlığında olmalı ve hava bariyeri sağlayan, vücut nemini emen ve aşırı terlemeyi önleyen bol parçalardan oluşmalıdır.

Özellikle soğuk hava motor kıyafetleri aşağıdaki gibi katlanmalıdır:

 1. En içteki katman, nemi vücuttan uzaklaştırmaya uygun yün, ipek veya başka bir sentetik malzemeden yapılmalıdır.
 2. Orta katman ıslandığında yalıtım sağlaması için yün veya sentetik olmalıdır.
 3. Dış katman, aşırı ısınmayı önlerken hava akışına direnen, nefes alabilen bir malzeme olmalıdır.

UYGUN AYAKKABI

Soğuk havalar için tasarlanmış ve ayakların nefes almasını sağlayan botlar giyin.

Botların su geçirmez veya dayanıklı ekovat  olması ve kaymaz bir tabana sahip olması gerekir.

Polipropilen gibi nemi emmeyen (yani pamuk içermeyen) çoraplar giyin.

Ayrıca ayak dolaşımını azaltacak kadar dar olmamalıdır.

Çıkma ikinci el soğuk hava deposu ekovatı

Baştan ısı kaybını önlemek için şapka ve/veya örgü şapka veya kar kompresör maskesi gibi yüz maskeleri takın.

Eldivenler termal olmalı ve aynı zamanda el tarayıcıları ve forklift kontrolleri ekovat gibi ekipmanların kullanımı için yeterli el becerisine sahip olmalıdır.

Biraz ısı artırıcı etki için el ısıtıcıları da ekleyebilirsiniz.

Otomatik ekipmanlar soğukta kalmayı gerektiren görevleri ne kadar çok kompresör üstlenirse, çalışanların da o kadar az insana ihtiyacı olur.

Konveyörler gibi otomatik sistemlerin kullanılması, insanların soğuğa maruz kalmasını sınırlamaya yardımcı olabilir

Bu da soğukla ​​birlikte gelen yaralanma ve hastalık riskinin azaltılmasına yardımcı olurken aynı zamanda üretkenliği de artırır (çünkü makineler insanlardan daha hızlı çalışabilir).

Örneğin, otomatik yönlendirmeli araçlar (AGV’ler), öğeleri bir soğuk hava deposu ekovat tesisinde otonom olarak taşıyabilir veya alabilir/yerleştirebilir.

RFID tarayıcılar, ses toplama ve AS/RS sistemleri gibi diğer otomatik teknoloji çözümleri de üretkenliği artırırken çalışanların maruziyetini azaltmaya yardımcı olabilir.

4.2.el soguk hava deposu kompresör seçimi

Her saat başı 10 dakikalık bir mola, vücuda dinlenme zamanı vermek için temel kurallardan 2.el biridir.

İşçiler bu zamanı, vücudun soğuk havalarda 2.el ekovat kendini korumak için yaptığı ekstra çalışmayı dengelemek amacıyla susuz kalmamak ve besleyici gıdalarla takviye etmek için kullanabilirler.

Örneğin sıcak, şekerli sıvılar içmek çalışanların soğukla ​​başa 2.el çıkmasına yardımcı olabilir.

5. Soğuk Hava Deposuna Uygun motor Kullanın

Soğuk depo sınıfı ekipmanlar, elektrik sistemini 2.el yoğuşmadan kaynaklanan hasarlara karşı koruyan özel olarak korunan bileşenlere sahiptir.

Örneğin soğuk depo forkliftlerinde paslanmaz çelik, tamamen yalıtılmış bileşenler, soğuk hava motor yağı, kaymaz platformlar ve ısıtmalı akü gibi özellikler bulunur.