Kasap şarküteri dolabı motoru

Kasapların vitrin buzdolapları ve tezgah üstü et servisleri, yiyecekleri hiçbir engel olmadan korumak ve saklamak için en iyi çözümlerden biridir. Kasaplarımız standart buzdolabına göre daha düşük sıcaklıktaki teşhir buzdolabıyla gıda güvenliğini ve kalitesini en üst düzeye çıkarıyor. İşletmenize özel ihtiyaçlarınızı mükemmel bir şekilde karşılamak için tasarlanmış kasap teşhir tezgahlarını sizlere sunuyoruz .

Kasap vitrin buzdolabımız her türlü bakteri üremesini engelleyecek şekilde uyumludur ve size ve müşterilerinize son derece tatmin edici bir deneyim sunar. Taze et teşhirlerinden , tezgah üstü servislere , ticari et buzdolabına ve çok daha fazlasına kadar uzanan bir dizi seçenekle , size en iyi amaca hizmet eden maksimum seçenekleri elde etmenize olanak sağlıyoruz.
üstün kaliteli soğutmalı et teşhir dolapları, salata teşhir tezgahı, tezgah üstü balık servisi , tezgah üstü ısıtmalı servis ve çok daha fazlasını en iyi fiyatlarla sunma konusunda tutarlıyız .

2.el Kasap Teşhir Dolabı motoru

Bu nedenle kasaplar, catering firmaları ve restoran işletmecileri, etlerini güvenli bir sıcaklıkta ve en iyi durumda tutmak için en kaliteli soğutma ünitelerine ihtiyaç duyarlar. Burada taze et soğutmanın temellerine bakıyoruz, böylece sektördeki insanlar kasaplık ihtiyaçları için hangi depolama ünitelerinin mevcut olduğunu tam olarak biliyorlar.

2.el Et Soğutma dolabı motoru Nedir?

Taze et kullanan işletmelerin, et ürünlerini güvenli ve hijyenik bir şekilde saklamak için güvenilir kasaplık soğutma sistemlerine ihtiyacı vardır. Gıda işletmeleri , o Et Buzdolabı gibi sağlam kapılı dolaplar , taze et çoklu platformları ve tezgah üstü et servisleri de dahil olmak üzere soğuk odalar ve çeşitli farklı stillerdeki et buzdolapları ve kasap buzdolapları arasından seçim yapabilir ; bunların tümü özellikle etleri saklamak için mükemmel alan sunar. taze etler.

Sağlam kapılı dolaplar, etlerini saklamak için güvenli ve kolay bir yönteme ihtiyaç duyan kasaplar için idealdir. Et dolapları ayarlanabilir raflarla birlikte gelir ve kapı başına dört adede kadar menteşeye sahip olabilir; bu da kasapların dolaba hızla erişebileceği ancak onu güvenli bir şekilde kapalı tutabileceği anlamına gelir.

Et çoklu platformları, Motoru ürünlerini depolamak ve sergilemek için çeşitli kasaplık soğutma ünitelerine ihtiyaç duyan perakende gıda işletmeleri için mükemmel çözümdür. Çok katmanlı raflar optimum depolama sıcaklıklarını korurken aynı zamanda müşterilerin mevcut ürünleri görmesine ve kolay erişimin keyfini çıkarmasına da olanak tanır.

Servis tabakları aynı zamanda popüler kasaplık soğutma çözümleridir ve sosis ve domuz pastırması gibi taze ürünleri, soğuk etler gibi sıcaklığa daha duyarlı diğer ürünlerin yanında sergilemek için harika bir yol sunar. Servislerde ekranı aydınlatan LED aydınlatma, ayarlanabilir raflar ve çıkarılabilir kapılar bulunur.

Kasaplar veya ticari şarküteri işleyicileri, şarküteri ürünlerini toplu olarak depolamak için kasaplık soğuk odasını da seçebilir. Bu büyük kasap buzdolapları, büyük miktarlarda taze etlerin saklanması için sıcaklığın kontrol edildiği mükemmel bir ortamdır ve kasapların ihtiyaç duydukları tüm şarküteri hızlı bir şekilde erişmelerine ve aynı zamanda onları güvenli bir şekilde saklamalarına ve muhafaza etmelerine olanak tanır.

Kapısı açık buzdolabı ve raflarda taze şarküteri
Motoru Buzdolaplarının Diğer Ticari Soğutmalardan Farkları Nelerdir?
Kasaplık soğutma üniteleri diğerleri gibi ticari buzdolapları olmasına rağmen sıcaklık kontrolünde bazı kritik farklılıklar vardır. Kasap buzdolapları eti en taze haliyle tutacak şekilde tasarlanmıştır ancak aynı zamanda onu güvenli bir sıcaklıkta da tutmalıdır.

2.el şarküteri dolap kompresörleri

Her şey sıcaklık kontrolünde.

Örneğin çiğ et -2°C ile +2°C arasında saklanmalı, pişmiş şarküteri ise genellikle bir derece daha yüksek sıcaklıkta saklanmalıdır. Kasap buzdolapları daha fazla miktarda taze et depolamak için kullanıldığından, sıcaklık genellikle daha düşük tutulmalıdır.

Tüm büyük Motoru parçaları ve karkaslar açılmalı ve normal bir buzdolabında 1°C’de, gömme kompresör buzdolabında ise 3°C’de havanın etraflarında dolaşabilmesi için asılmalıdır. Pirzola, biftek ve kıyma gibi şarküteri parçalarını kapalı kaplarda 2°C ile 4°C arasında saklamak idealdir.

Diğer tüm ticari soğutma işlemlerinde olduğu gibi, çiğ Motoru sıcaklığının güvenli depolama bölgesinin üzerine veya 5°C’nin üzerine çıkmasını önlemek için ünite boyunca bol miktarda hava sirkülasyonuna izin verilmelidir.

İşletmeniz için En İyi Taze Motoru Soğutmayı Nasıl Seçersiniz?
Ticari soğutma söz konusu olduğunda ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun bir depolama veya teşhir ünitesi seçmeniz gerekir. kompresör  Mağazanızda veya mutfağınızda mevcut boyut ve alanı ve aydınlatma veya raflar gibi gerekli diğer özellikleri göz önünde bulundurun.

Seçtiğiniz Motoru buzdolaplarının standartlara uygun olduğundan ve sağlık düzenlemelerine uygun olduğundan emin olmak da hayati önem taşıyor. Taze etiniz için doğru sıcaklık kontrollü depolama ünitesini sağlayabilecek, özellikler ve bakım gereksinimleri konusunda öneri ve destek sağlayabilecek bir kasaplık soğutma ürünü arayın. Etin depolandığı yerlerde her zaman et için özel olarak tasarlanmış bir buzdolabı tercih etmenizi öneririz.

bir vitrindeki tepsilerde taze çiğ şarküteri kompresör
Kasaplık soğutma söz konusu olduğunda çeşitli seçenekler mevcuttur. İşletmeler, kasap buzdolaplarından et çoklu katlarına, taze şarküteri depolamaya yönelik ticari buzdolaplarına kadar Motoru ürünlerini güvenli ve hijyenik bir şekilde saklamak için güvenilir soğutma ünitelerine ihtiyaç duyar. Yardımımızla, müşterilerinize en taze ve en güvenli et ürünlerini sunmak için işletmeniz için en iyi kasaplık soğutma ürününü seçebilirsiniz.

Taze etiniz için mükemmel taze şarküteri kompresör depolama çözümünü bulabilmeniz için FFD’de çok çeşitli kasaplık soğutma ünitelerimiz mevcuttur. Kasaplık buzdolabı ve soğuk oda yelpazemize şimdi göz atın veya yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçin.
Tavsiye vermekten mutluluk duyacak deneyimli bir kasap soğutma uzmanımız var.
Her şarküteri veya kasap vitrin buzdolabının olmazsa olmazı . Ürünü soğuk tutar, kasap dolab motoru 2.el ünite ömrü boyunca kırılmaz veya bükülmez, istediğiniz sayıda boyut konfigürasyonu oluşturmak için üniteleri yan yana eklemeye devam edin, üniteler arasındaki pleksiglas ürünün görünümünü en üst düzeye çıkarır, kullanım kolaylığı için otomatik yoğuşma tavası, otomatik Sorunsuz çalışma için evaporatördeki buzun temizlenmesiyle buz çözme yardımcı olur. Örneğin Motoru tezgahları ve şarküteri kompresör tezgahlarının kullanıma sunulması kasap dükkanlarında giderek daha popüler hale geldiürün yelpazesini genişletmeyi hedefliyor. Self servis bileşeniyle de genişletilebilen kasap teşhir tezgahlarımız, taze ürünleri minimum engelle görünür hale getirir ve sınırsız kişiselleştirme fırsatları sunar. İster tezgah üstü soğutmalı kasap servisi olsun, ister şarküteri, balık veya süt ürünleri gibi diğer özel ürünler için Dolphin ve şarküteri tezgahları en katı koşulları karşılamaktadır. Kasap şarküteri tezgahları piyasadaki en düşük toplam sahip olma maliyetine sahip tezgahlardır.